AK4291/2KDVP-3.5-KIESELGRAU
PTR HARTMANN Terminal block AK4291 45° 2 Pole Pitch3,5mm gray THT 8,5mm 16,6mm 22AWG 16AWG 3A 250VAC
AK4291/2KDVPAK4291/2KDVP
Manufacturer Part No.
AK4291/2KDVP-3.5-KIESELGRAU
Schukat Part No.
AK4291/2KDVP
Manufacturer
800 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 9 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Terminal block
Connector Contact
THT
Series
AK4291
Colour
gray
Housing material
Polyamide (PA) 66
Design
Push-In
Number of poles
2
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
no
Alignment
45°
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
3 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • PTR HARTMANN
Product Family
  • AK4291/..KDVP-3.5-PEBBLE GREY
Type
  • Terminal block
Series
  • AK4291
Alternative Part Number
  • 54291020051F
Product group
  • F9135
Actuation
  • With actuating lever
Connector Contact
  • THT
Suitable cables
  • finely stranded
  • solid
Number of poles
  • 2
Features
  • - 1 pole module
    - With alternating pins
    - Alternating pinning starts with the front right pole
Alignment
  • 45°
Design
  • Push-In
Protective conductor
Colour
  • gray
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 8.5 mm
Dimension: Height
  • 16.6 mm
Dimension: Depth
  • 12 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, max.
  • 9 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 22 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.08 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.14 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 3 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1 mm
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Safety/Certifications
Approvals
  • VDE
  • cURus
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0