AK3001/10KD-5.0-KIESELGRAU
PTR HARTMANN Terminal block AK3001 45° 10 Pole Pitch5mm gray THT 52,9mm 22,7mm 28AWG 14AWG 24A 250VAC
AK3001/10AK3001/10
Manufacturer Part No.
AK3001/10KD-5.0-KIESELGRAU
Schukat Part No.
AK3001/10
Manufacturer
200 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 5 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Terminal block
Connector Contact
THT
Series
AK3001
Colour
gray
Housing material
Polyamide (PA) 66
Design
Spring force principle
Number of poles
10
Pitch
5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
no
Alignment
45°
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
250 V AC
Rated current
24 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • PTR HARTMANN
Product Family
  • AK3001/..KD-5.0-PEBBLE GREY
Type
  • Terminal block
Series
Alternative Part Number
  • 53001100001D
Product group
  • F9111
Actuation
  • With operating lever
Connector Contact
  • THT
Suitable cables
  • finely stranded
  • solid
Number of poles
  • 10
Features
  • - 1 pole module
    - With two soldering pins
Pin diameter
  • 0.7 mm
Alignment
  • 45°
Design
  • Spring force principle
Protective conductor
Colour
  • gray
Locking
  • no
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 52.9 mm
Dimension: Height
  • 22.7 mm
Dimension: Depth
  • 14.2 mm
Pitch
  • 5 mm
Stripping length, max.
  • 6 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 28 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 14 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.08 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 2.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.14 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 2.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 24 A
Rated voltage AC
  • 250 V AC
Test voltage
  • 2,000 V AC
Mechanical Features
Drilling Dimensions
  • 1.1 mm
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Safety/Certifications
Approvals
  • VDE
  • cURus
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0