AK1550/6-3.5-GRUEN
PTR HARTMANN PCB connector AK1550 Spring Header Latching lug 1-row straight 6 Pole Pitch3,5mm green 160VAC
AK1550/6AK1550/6
Manufacturer Part No.
AK1550/6-3.5-GRUEN
Schukat Part No.
AK1550/6
Manufacturer
190 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 22/2026
200 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Number of poles
6
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
160 V AC
Rated current
8 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Alternative Part Number
  • 51550060001E
Number of poles
  • 6
  • Header
Protective conductor
Dimension: Length
  • 21 mm
Dimension: Height
  • 11.1 mm
Dimension: Depth
  • 15.5 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, max.
  • 7 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 28 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 8 A
Rated voltage AC
  • 160 V AC
Test voltage
  • 2,500 V AC
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0