AK1550/16-3.5-GRUEN
PTR HARTMANN PCB connector AK1550 Spring Header Latching lug 1-row straight 16 Pole Pitch3,5mm green 160VAC
AK1550/16AK1550/16
Manufacturer Part No.
AK1550/16-3.5-GRUEN
Schukat Part No.
AK1550/16
Manufacturer
300 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Number of poles
16
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
160 V AC
Rated current
8 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Alternative Part Number
  • 51550160001D
Number of poles
  • 16
  • Header
Protective conductor
Dimension: Length
  • 56 mm
Dimension: Height
  • 11.1 mm
Dimension: Depth
  • 15.5 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, max.
  • 7 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 28 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 8 A
Rated voltage AC
  • 160 V AC
Test voltage
  • 2,500 V AC
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0