AK1550/10-3.5-GRUEN
PTR HARTMANN PCB connector AK1550 Spring Header Latching lug 1-row straight 10 Pole Pitch3,5mm green 160VAC
AK1550/10AK1550/10
Manufacturer Part No.
AK1550/10-3.5-GRUEN
Schukat Part No.
AK1550/10
Manufacturer
300 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 5 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 200 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Contact Type
Spring
Type
PCB connector
Connector Contact
Screw-cage clamp
Series
AK1550
Colour
green
Housing material
Polyamide (PA) 66
Housing
1-row
Design
Header
Number of poles
10
Pitch
3.5 mm
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Locking
yes
Alignment
straight
Locking Type
Latching lug
Operating Temperature Max.
105 °C
Rated voltage AC
160 V AC
Rated current
8 A
Operating Temperature Min.
-40 °C
Manufacturer
  • PTR HARTMANN
Product Family
  • AK1550/..-3.5-GREEN
Type
  • PCB connector
Series
Alternative Part Number
  • 51550100001D
Product group
  • F9551
Housing
  • 1-row
Contact Type
  • Spring
Connection
  • Screw Connection M2
Connector Contact
  • Screw-cage clamp
Suitable cables
  • finely stranded
  • solid
Number of poles
  • 10
Strain Relief
  • no
Alignment
  • straight
Design
  • Header
Colour
  • green
Locking
  • yes
Locking Type
  • Latching lug
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 35 mm
Dimension: Height
  • 11.1 mm
Dimension: Depth
  • 15.5 mm
Pitch
  • 3.5 mm
Stripping length, max.
  • 7 mm
Conductor cross-section (AWG), min.
  • 28 AWG
Conductor cross-section (AWG), max.
  • 16 AWG
Nominal cross-section, solid, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section, solid, max.
  • 1.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, min.
  • 0.5 mm²
Nominal cross-section finely stranded, max.
  • 1.5 mm²
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
Rated current
  • 8 A
Rated voltage AC
  • 160 V AC
Test voltage
  • 2,500 V AC
Mechanical Features
Housing material
  • Polyamide (PA) 66
Safety/Certifications
Approvals
  • UL
  • VDE
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0