5099-D-2.0N-AU-1.3C
PTR HARTMANN Spring contact pin 5099 1 Pole Pitch3mm straight vergoldet 1,3mm
PFK5099D13PFK5099D13
Manufacturer Part No.
5099-D-2.0N-AU-1.3C
Schukat Part No.
PFK5099D13
Manufacturer
180 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 5 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Spring contact pin
Connector Contact
Plug in
Series
5099
Housing material
Brass
Design
Contacts
Number of poles
1
Pitch
3 mm
Alignment
straight
Operating Temperature Max.
120 °C
Operating Temperature Min.
-30 °C
Manufacturer
  • PTR HARTMANN
Type
  • Spring contact pin
Series
  • 5099
Product group
  • F1121
Connector Contact
  • Plug in
Number of poles
  • 1
Alignment
  • straight
Design
  • Contacts
Protective conductor
Dimensions and Weights
Diameter
  • 1.3 mm
Pitch
  • 3 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 120 °C
Technical Features
Current load, max.
  • 8 A