1025/E-C-1.5N-AU-1.5 C
PTR HARTMANN Spring contact pin 1025E 1 Pole Pitch2,54mm straight vergoldet 1,5mm
PFK1025E-CPFK1025E-CPFK1025E-C
Manufacturer Part No.
1025/E-C-1.5N-AU-1.5 C
Schukat Part No.
PFK1025E-C
Manufacturer
1.390 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 5 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Spring contact pin
Connector Contact
Plug in
Series
1025E
Housing material
Bronze
Design
Contacts
Number of poles
1
Pitch
2.54 mm
Alignment
straight
Operating Temperature Max.
120 °C
Operating Temperature Min.
-30 °C
Manufacturer
  • PTR HARTMANN
Type
  • Spring contact pin
Series
  • 1025E
Product group
  • F1114
Connector Contact
  • Plug in
Number of poles
  • 1
Alignment
  • straight
Design
  • Contacts
Protective conductor
Dimensions and Weights
Diameter
  • 1.5 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 120 °C
Technical Features
Current load, max.
  • 8 A