1012/E-B-1.0N-AU-0.64
PTR HARTMANN Spring contact pin 1012/E 1 Pole Pitch1,91mm straight vergoldet 0,64mm
PFK1012E-BPFK1012E-BPFK1012E-B
Manufacturer Part No.
1012/E-B-1.0N-AU-0.64
Schukat Part No.
PFK1012E-B
Manufacturer
155 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 5 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Spring contact pin
Connector Contact
Plug in
Series
1012/E
Housing material
Bronze
Design
Contacts
Number of poles
1
Pitch
1.91 mm
Alignment
straight
Operating Temperature Max.
120 °C
Operating Temperature Min.
-30 °C
Manufacturer
  • PTR HARTMANN
Type
  • Spring contact pin
Series
  • 1012/E
Product group
  • F1111
Connector Contact
  • Plug in
Number of poles
  • 1
Alignment
  • straight
Design
  • Contacts
Protective conductor
Dimensions and Weights
Diameter
  • 0.64 mm
Pitch
  • 1.91 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 120 °C
Technical Features
Current load, max.
  • 4 A
Contact resistance
  • 20 mOhm