AT89S51-24PU
Microchip 8-Bit Microcontroller 4KB 32I/O 24MHz 0,128KB 80C51 PDIP-40
AT89S51-24PU
Manufacturer Part No.
AT89S51-24PU
Schukat Part No.
AT89S51-24PU
Manufacturer
1.170 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 10 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 10 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
Supply Voltage Min.
4.5 V
Supply Voltage Max.
5.5 V
CPU clock frequency Max.
24 MHz
Program Memory Size
4 KB
Memory Size
0.128 KB
Manufacturer Package
PDIP-40
Series
  • AT89S51
Assembly Type
  • THT
Pin Count
  • 40
Manufacturer Package
  • PDIP-40
Operating conditions
Operating Temperature, min. (TA)
  • -40 °C
Operating Temperature, max. (TA)
  • 85 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
CPU clock frequency Max.
  • 24 MHz
Supply Voltage Min.
  • 4.5 V
Supply Voltage Max.
  • 5.5 V