AT89C2051-24SU
Microchip 8-Bit Microcontroller 2KB 15I/O 24MHz 0,128KB 80C51 SOIC-20
AT89C2051-24SU
Manufacturer Part No.
AT89C2051-24SU
Schukat Part No.
AT89C2051-24SU
Manufacturer
211 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 37 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
8-Bit Microcontroller
Supply Voltage Min.
4 V
Supply Voltage Max.
6 V
CPU clock frequency Max.
24 MHz
CPU Core
80C51
Program Memory Size
2 KB
Memory Size
0.128 KB
EEPROM
0 Byte
Number of I/O Pins
15 I/O
Manufacturer Package
SOIC-20
Manufacturer
  • Microchip
Type
  • 8-Bit Microcontroller
Series
  • AT89C2051
Product group
  • Y3115
Packaging
  • Tube
Assembly Type
  • SMD/SMT
Pin Count
  • 20
Manufacturer Package
  • SOIC-20
Operating conditions
Operating Temperature, min. (TA)
  • -40 °C
Operating Temperature, max. (TA)
  • 85 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
CPU Core
  • 80C51
CPU clock frequency Max.
  • 24 MHz
Databus Width
  • 8 bit Bit
Supply Voltage Min.
  • 4 V
Supply Voltage Max.
  • 6 V