AT89C2051-24PU
Microchip 8-Bit Microcontroller 2KB 15I/O 24MHz 0,128KB 80C51 PDIP-20
AT89C2051-24PU
TOP
Manufacturer Part No.
AT89C2051-24PU
Schukat Part No.
AT89C2051-24PU
Manufacturer
566 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 24/2026
720 Pcs.
Planned delivery time
Ø 4 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 18 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 3 or multiple of 3)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
8-Bit Microcontroller
Supply Voltage Min.
4 V
Supply Voltage Max.
6 V
CPU clock frequency Max.
24 MHz
CPU Core
80C51
Program Memory Size
2 KB
Memory Size
0.128 KB
EEPROM
0 Byte
Number of I/O Pins
15 I/O
Manufacturer Package
PDIP-20
Manufacturer
  • Microchip
Type
  • 8-Bit Microcontroller
Series
  • AT89C2051
Product group
  • Y3115
Packaging
  • Tube
Assembly Type
  • THT
Pin Count
  • 20
Manufacturer Package
  • PDIP-20
Operating conditions
Operating Temperature, min. (TA)
  • -40 °C
Operating Temperature, max. (TA)
  • 85 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
CPU Core
  • 80C51
CPU clock frequency Max.
  • 24 MHz
Databus Width
  • 8 bit Bit
Supply Voltage Min.
  • 4 V
Supply Voltage Max.
  • 6 V