25LC640A-I/P
Microchip EEPROM Memory 64kbit 50ns serial DIP-8
25LC640A-I/P
Manufacturer Part No.
25LC640A-I/P
Schukat Part No.
25LC640A-I/P
Manufacturer
120 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 23/2026
300 Pcs.
Planned delivery time
Ø 4 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 60 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
EEPROM Memory
Supply Voltage Min.
2.5 V
Supply Voltage Max.
5.5 V
EEPROM Memory Size
64 kbit
EEPROM Memory Organisation
8kx8
Manufacturer Package
DIP-8
Interfaces
serial
Manufacturer
  • Microchip
Type
  • EEPROM Memory
Series
  • 25LC
Product group
  • Y8664
Packaging
  • Tube
Assembly Type
  • THT
Pin Count
  • 8
Manufacturer Package
  • DIP-8
Operating conditions
Operating Temperature, min. (TA)
  • -40 °C
Operating Temperature, max. (TA)
  • 85 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
Supply Voltage Min.
  • 2.5 V
Supply Voltage Max.
  • 5.5 V
EEPROM Memory Size
  • 64 kbit
EEPROM Memory Organisation
  • 8kx8
Access Time
  • 50 ns
Supply Current Max.
  • 5 mA