CM8V-T1A 32.768-7-20-TAQC
Micro Crystal CM8V-T1A 32,768kHz ±20ppm 2mm x 1,2mm x 0,6mm 7pF
CM8V-32-7-2-TAQC
Manufacturer Part No.
CM8V-T1A 32.768-7-20-TAQC
Schukat Part No.
CM8V-32-7-2-TAQC
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 10 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
CM8V-T1A
Frequency tolerance
±20 ppm
Load capacity
7 pF
Ageing, max.
±3 ppm/Jahr
Load, max.
0,5 µW
Manufacturer
  • Micro Crystal
Series
  • CM8V-T1A
Product group
  • D9041
Type
  • SMD tuning fork crystal
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 2 mm
Dimension: Width
  • 1.2 mm
Dimension: Height
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Minimum Storage Temperature
  • -55 °C
Maximum Storage Temperature
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 32,768 kHz
Frequency Value
Frequency Unit
  • kHz
Frequency tolerance
  • ±20 ppm
Load capacity
  • 7 pF
Load, max.
  • 0,5 µW
Ageing, max.
  • ±3 ppm/Jahr