MAX1837ETT33+T
Maxim Integrated Step-Down Switching Regulator 250 mA 24 V TDFN-6
MAX1837ETT33+T
Manufacturer Part No.
MAX1837ETT33+T
Schukat Part No.
MAX1837ETT33+T
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 26 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 2500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 2500 or multiple of 2500)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Step-Down Switching Regulator
Supply Voltage Min.
4.5 V
Supply Voltage Max.
24 V
Output Voltage Min./Fixed
3.3 V
Output current
250 mA
Number of Channels
1
Type
Buck
Manufacturer Package
TDFN-6
Manufacturer
  • Maxim Integrated
Series
  • MAX1837
Product group
  • B5133
Packaging
  • Reel
Assembly Type
  • SMD/SMT
Pin Count
  • 6
Manufacturer Package
  • TDFN-6
Operating conditions
Operating Temperature, min. (TA)
  • -40 °C
Operating Temperature, max. (TA)
  • 85 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 150 °C
Storage Temperature Min.
  • -65 °C
Storage Temperature Max.
  • 150 °C
Electrical Properties
Number of Channels
  • 1
  • Buck
Supply Voltage Min.
  • 4.5 V
Output Current 1
  • 250 mA
Supply Voltage Max.
  • 24 V
Output current
  • 250 mA
Output Voltage Min./Fixed
  • 3.3 V