VFD-350P-230
MEAN WELL Frequency inverter 350W 240V 1,4A PWM
VFD-350P-230VFD-350P-230VFD-350P-230
Manufacturer Part No.
VFD-350P-230
Schukat Part No.
VFD-350P-230
Manufacturer
7 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 48 Pcs.
Output current
1.400 A
Output voltage
240 V
Output Power
350 W
Series
  • VFD-350P-230
Package/Case
  • Open Frame
Dimension: Length
  • 127 mm
Dimension: Width
  • 76.2 mm
Dimension: Height
  • 35 mm
Weight
  • 270 g
Product description
  • VFD-350P-230 is a variable frequency drive that can be controlled with external PWM controller. The input range is from 90VAC to 264VAC which is suitable for all kinds of installation. It is in size of 5" x 3" and built-in PFC function. VFD-350P-230 able to deliver 200% peak load and with fan-less design, the life time can be extended. VFD is suitable for three-phase motor drive, such as BLDC, Induction motor, SynRM applications.
Application note
  • The article VFD-350P-230 is a sub-component for controlling brushless DC motors (BLDC). The motor is controlled via control electronics to be provided by the customer, which must be connected to the PWM input of the VFD-150P-48. The output frequency and frequency stabilization are regulated and limited via the customer-specific control unit. Please note: If the control electronics enable control with a resulting output frequency of 600Hz or higher and a frequency stabilization of 0.2% or better, the DUAL-USE regulation must be checked for the resulting overall inverter system consisting of VFD-150P-48 and external control electronics. - DUAL-USE Regulation (EU) 2021/821 Category 3 / Point 3A225 -
Operating conditions
MTBF
  • 199,700 h
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input current
  • 2 A
Inrush current, max.
  • 70 A
Connection type, input
  • Connector
Output Power
  • 350 W
Output voltage
  • 240 V
Output current
  • 1.400 A