VFD-250P-230
MEAN WELL Frequency inverter 250W 240V 1A PWM
VFD-250P-230VFD-250P-230VFD-250P-230
Manufacturer Part No.
VFD-250P-230
Schukat Part No.
VFD-250P-230
Manufacturer
10 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 48 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Output current
1.000 A
Interfaces
PWM
Output voltage
240 V
Output Power
250 W
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • VFD-250P-230
Product group
  • L9921
Application
  • ITE
  • Industry
Package/Case
  • Open Frame
Dimension: Length
  • 127 mm
Dimension: Width
  • 76.2 mm
Dimension: Height
  • 35 mm
Weight
  • 260 g
Label
  • TÜV
Interfaces
  • PWM
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Product description
  • VFD-250P-230 is a variable frequency drive that can be controlled with external PWM controller. The input range is from 90VAC to 264VAC which is suitable for all kinds of installation. It is in size of 5” x 3" and built-in PFC function. VFD-250P-230 able to deliver 200% peak current and with fan-less design, the life time can be extended. VFD is suitable for three-phase motor drive, such as BLDC, Induction motor, SynRM applications
Features
  • The article VFD-250P-230 is a sub-component for controlling brushless DC motors (BLDC).
    Please note:
    If the control electronics enable control with a resulting output frequency of 600Hz or higher and a frequency stabilization of 0.2% or better,
    - DUAL-USE Regulation (EU) 2021/821 Category 3 / Point 3A225 -
Operating conditions
MTBF
  • 199,700 h
Operating expectation
  • 30,000 h
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Input
Mains connection/phases
  • I
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input current
  • 1.3 A
Inrush current, max.
  • 70 A
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.93
Connection type, input
  • Connector
Output
Number of phases
  • 3
Output Power
  • 250 W
Output voltage
  • 240 V
Output current
  • 1.000 A