SPD-20HP-480S
MEAN WELL Overvoltage protection Typ 2/3 20KA IP66
SPD-20HP-480SSPD-20HP-480S
Manufacturer Part No.
SPD-20HP-480S
Schukat Part No.
SPD-20HP-480S
Manufacturer
5 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 6 Pcs.
Maximum discharge current
20 KA
Protection Class IP
IP66
Series
  • SPD-20HP
Product group
  • L9926
Dimension: Length
  • 71.6 mm
Dimension: Width
  • 67.7 mm
Dimension: Height
  • 32 mm
Weight
  • 233 g
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 75 °C
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Nominal input voltage
  • 480 V
Input voltage min. AC
  • 120 V
Input voltage max. AC
  • 277 V
Maximum discharge current
  • 20 KA
Cable length, input
  • 20 cm
Output
Load current max.
  • 5 A