SPD-10S-277S
MEAN WELL Overvoltage protection Typ 2/3 10KA IP66
SPD-10S-277SSPD-10S-277S
Manufacturer Part No.
SPD-10S-277S
Schukat Part No.
SPD-10S-277S
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 19 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 40 Pcs.
Maximum discharge current
10 KA
Protection Class IP
IP66
Protection level L/N
1.4 kV
Protection level L/PE
2.4 kV
Series
  • SPD-10
Product group
  • L9928
Dimension: Length
  • 46.36 mm
Dimension: Width
  • 56.76 mm
Dimension: Height
  • 26 mm
Weight
  • 113 g
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 120 V
Input voltage max. AC
  • 277 V
Maximum discharge current
  • 10 KA
Cable length, input
  • 25 cm
Output
Load current max.
  • 3.5 A
Connection type, output
  • Strand
Cable length, output
  • 25 cm
Protection level L/N
  • 1.4 kV
Protection level L/PE
  • 2.4 kV
Protection level N/PE
  • 2.2 kV