SPD-10-320S
MEAN WELL Overvoltage protection Typ 2/3 10KA IP67
SPD-10-320SSPD-10-320S
Manufacturer Part No.
SPD-10-320S
Schukat Part No.
SPD-10-320S
Manufacturer
Item no longer available!
Planned delivery time
---
Life Cycle Status
EOL 30.06.2025
Discontinued by manufacturer without replacement
Prices
Manufacturer bundle 60 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Typ 2/3
Maximum discharge current
10 KA
Protection Class IP
IP67
Protection level L/N
1.2 kV
Protection level L/PE
1.5 kV
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • SPD-10
Product group
  • L9929
Application
  • ITE
  • Industry
  • Lighting
Type
  • Typ 2/3
Package/Case
  • Enclosed Plastic
Dimension: Length
  • 85 mm
Dimension: Width
  • 37 mm
Dimension: Height
  • 40 mm
Weight
  • 160 g
Manufacturer's warranty (years)
  • 2
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Disconnection and AC line cut-off
Protected phases
  • I
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 120 V
Input voltage max. AC
  • 320 V
Maximum discharge current
  • 10 KA
Connection type, input
  • Strand
Cable length, input
  • 20 cm
Output
Load current max.
  • 5 A
Connection type, output
  • Strand
Cable length, output
  • 20 cm
Protection level L/N
  • 1.2 kV
Protection level L/PE
  • 1.5 kV
Protection level N/PE
  • 1.5 kV