SFTN01M-15N
MEAN WELL DC/DC converter unregulated 15 V 0,067 A SMD 3.000 V
SFTN01M-15N
Manufacturer Part No.
SFTN01M-15N
Schukat Part No.
SFTN01M-15N
Manufacturer
3 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 12 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 33 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Operating mode
unregulated
Package/Case
SMD
Output Power
1 W
Output voltage
15 V
Output current
0.067 A
Isolation voltage I/P-O/P
3,000 V
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • SFTN01-N
Product group
  • L9047
Application
  • ITE
  • Industry
Operating mode
  • unregulated
Package/Case
  • SMD
Dimension: Length
  • 15.24 mm
Dimension: Width
  • 10.9 mm
Dimension: Height
  • 7.1 mm
Packaging
  • Tube
Weight
  • 1 g
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Operating conditions
MTBF
  • 1,045,000 h
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Input
Nominal input voltage
  • 12 V
Input voltage min. DC
  • 10.8 V
Input voltage max. DC
  • 13.2 V
Input voltage range
  • 1:1
Efficiency
  • 82 %
Connection type, input
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 1 W
Output voltage
  • 15 V
Output voltage tolerance
  • -5.5 %
Ripple & Noise
  • 100 mVp-p
Output current
  • 0.067 A
Short-circuit protection
Connection type, output
Capacitive load, max.
  • 220 µF
Safety/Certifications
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V