SBTN01N-12N
MEAN WELL DC/DC converter unregulated 12 V 0,084 A SMD 2.000 V
SBTN01N-12N
Manufacturer Part No.
SBTN01N-12N
Schukat Part No.
SBTN01N-12N
Manufacturer
8 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 40 Pcs.
Output Power
1 W
Output voltage
12 V
Output current
0.084 A
Isolation voltage I/P-O/P
2,000 V
Series
  • SBTN01-N
Product group
  • L9043
Dimension: Length
  • 12.9 mm
Dimension: Width
  • 10.9 mm
Dimension: Height
  • 7.1 mm
Weight
  • 1 g
MTBF
  • 955,000 h
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Input
Nominal input voltage
  • 24 V
Input voltage min. DC
  • 21.6 V
Input voltage max. DC
  • 26.4 V
Efficiency
  • 80 %
Output Power
  • 1 W
Output voltage
  • 12 V
Output voltage tolerance
  • -5.5 %
Ripple & Noise
  • 100 mVp-p
Output current
  • 0.084 A
Capacitive load, max.
  • 330 µF
Safety/Certifications
Isolation voltage I/P-O/P
  • 2,000 V