SBTN01M-15
MEAN WELL DC/DC converter unregulated 15 V 0,067 A SMD 1.500 V
SBTN01M-15SBTN01M-15SBTN01M-15
Manufacturer Part No.
SBTN01M-15
Schukat Part No.
SBTN01M-15
Manufacturer
61 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 12 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 38 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Operating mode
unregulated
Package/Case
SMD
Output Power
1 W
Output voltage
15 V
Output current
0.067 A
Isolation voltage I/P-O/P
1,500 V
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • SBTN01
Product group
  • L9045
Application
  • ITE
  • Industry
Operating mode
  • unregulated
Package/Case
  • SMD
Dimension: Length
  • 12.9 mm
Dimension: Width
  • 10.9 mm
Dimension: Height
  • 7.1 mm
Packaging
  • Tube
Weight
  • 1.1 g
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Product description
  • The SBTN01 series comprises isolated and unregulated 1W module DC/DC converters with SMD housing. It features international standard pinning, high efficiency of up to 84%, a wide operating temperature range of -40 to +90°C, 1.5KVDC I/P-O/P isolation voltage, compliance with BS EN/EN55032 Class B without additional components, short-circuit protection, etc. The models are designed for various input voltages of 5V/12V/24V+10% and various output voltages of 5V/9V/12V/15V, which are suitable for all types of systems, such as industrial control, telecommunications, etc.
Operating conditions
MTBF
  • 880,000 h
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 90 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Input
Nominal input voltage
  • 12 V
Input voltage min. DC
  • 10.8 V
Input voltage max. DC
  • 13.2 V
Input voltage range
  • 1:1
Efficiency
  • 83 %
Connection type, input
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 1 W
Output voltage
  • 15 V
Output voltage tolerance
  • -2.2 %
Ripple & Noise
  • 75 mVp-p
Output current
  • 0.067 A
Short-circuit protection
Connection type, output
Capacitive load, max.
  • 220 µF
Safety/Certifications
Isolation voltage I/P-O/P
  • 1,500 V