RCP-1600-24
MEAN WELL AC/DC industrial power supply unit Rack-Module 1.608W 24V 67,00A CAN-Bus I²C BUS
RCP-1600-24RCP-1600-24RCP-1600-24
Manufacturer Part No.
RCP-1600-24
Schukat Part No.
RCP-1600-24
Manufacturer
3 Pcs. in stock
Output Power
1,608 W
Output voltage
24 V
Output current
67.000 A
Efficiency
91 %
Series
  • RCP-1600
Product group
  • L2563
Dimension: Length
  • 300 mm
Dimension: Width
  • 85 mm
Dimension: Height
  • 41 mm
Weight
  • 1,870 g
Label
  • TÜV
Interfaces
  • CAN-Bus
  • I²C BUS
  • Parallel Function
  • Programmable Output Current
MTBF
  • 162,200 h
Operating expectation
  • 50,000 h
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input voltage min. DC
  • 127 V
Input voltage max. DC
  • 370 V
Input current
  • 8.5 A
Efficiency
  • 91 %
Leakage current, max.
  • 1.5 mA
Inrush current, max.
  • 35 A
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.97
Output Power
  • 1,608 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -1.1 %
Ripple & Noise
  • 200 mVp-p
Output current
  • 67.000 A
Overload protection
Type of overload protection
  • Constant Current Limitting With Delay Shutdown
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V
Isolation voltage I/P-FG
  • 2,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 1,500 V