RCP-1000-24
MEAN WELL AC/DC industrial power supply unit Rack-Module 960W 24V 40A
RCP-1000-24RCP-1000-24RCP-1000-24
Manufacturer Part No.
RCP-1000-24
Schukat Part No.
RCP-1000-24
Manufacturer
11 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 6 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Package/Case
Rack-Module
Output Power
960 W
Output voltage
24 V
Output current
40.000 A
Efficiency
87 %
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • RCP-1000
Product group
  • L2535
Application
  • ITE
  • Industry
Package/Case
  • Rack-Module
Dimension: Length
  • 295 mm
Dimension: Width
  • 127 mm
Dimension: Height
  • 41 mm
Weight
  • 1,930 g
Label
  • TÜV
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Features
  • AC-OK Signal
  • AUX Power Supply
  • Adjustable Output Voltage
  • DC compatible
  • DC-OK-Signal
  • Hot Swap Capable
  • Parallel Function
  • Programmable Output Voltage
  • Remote Function
  • Remote Sense
Operating conditions
MTBF
  • 274,000 h
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 60 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Input
Mains connection/phases
  • I
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input voltage min. DC
  • 127 V
Input voltage max. DC
  • 370 V
Input current
  • 5.5 A
Efficiency
  • 87 %
Leakage current, max.
  • 1.1 mA
Inrush current, max.
  • 50 A
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.96
Connection type, input
  • Connector
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 960 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -1.1 %
Ripple & Noise
  • 200 mVp-p
Output current
  • 40.000 A
Overload protection
Type of overload protection
  • Constant Current Limitting
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • Connector
Safety/Certifications
Protection class
  • I
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V
Isolation voltage I/P-FG
  • 2,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 700 V