NTS-450-224EU
MEAN WELL DC/AC inverter true Sine 230V 450W
NTS-450-224EU
Manufacturer Part No.
NTS-450-224EU
Schukat Part No.
NTS-450-224EU
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 24/2026
19 Pcs.
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 8 Pcs.
Output voltage
230 V
Output Power
450 W
Input voltage min. DC
20 V
Input voltage max. DC
33 V
Series
  • NTS-450
Product group
  • L9759
Dimension: Length
  • 210 mm
Dimension: Width
  • 130 mm
Dimension: Height
  • 55 mm
Weight
  • 1,300 g
MTBF
  • 281,300 h
Operating Temperature Min.
  • -25 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 70 °C
Input
Nominal input voltage
  • 24 V
Input voltage min. DC
  • 20 V
Input voltage max. DC
  • 33 V
Efficiency
  • 93 %
No load power, less than
  • 1.5 W
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output Power
  • 450 W
Output voltage
  • 230 V
Output voltage tolerance
  • -3.3 %
Overload protection
Type of overload protection
  • Repower On To Recover
Connection type, output
  • EU Typ F
Output frequency (Hz)
  • 50/60
Output frequency tolerance
  • -1.01 %
Safety/Certifications
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 1,500 V