NTS-400P-248
MEAN WELL DC/AC inverter true Sine 230V 400W
NTS-400P-248
Manufacturer Part No.
NTS-400P-248
Schukat Part No.
NTS-400P-248
Manufacturer
19 Pcs. in stock
Output voltage
230 V
Output Power
400 W
Input voltage min. DC
40 V
Input voltage max. DC
66 V
Series
  • NTS-400P
Product group
  • L9757
Dimension: Length
  • 186 mm
Dimension: Width
  • 100.5 mm
Dimension: Height
  • 32 mm
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 70 °C
Input
Nominal input voltage
  • 48 V
Input voltage min. DC
  • 40 V
Input voltage max. DC
  • 66 V
Efficiency
  • 93 %
No load power, less than
  • 1.5 W
Output Power
  • 400 W
Output voltage
  • 230 V
Output voltage tolerance
  • -3.3 %
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 1,500 V