NTS-400P-212
MEAN WELL DC/AC inverter true Sine 230V 400W
NTS-400P-212
Manufacturer Part No.
NTS-400P-212
Schukat Part No.
NTS-400P-212
Manufacturer
6 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 18 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Output voltage
230 V
Output Power
400 W
Operating mode
true Sine
Input voltage min. DC
10 V
Input voltage max. DC
16.5 V
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • NTS-400P
Product group
  • L9757
Application
  • ITE
  • Industry
Operating mode
  • true Sine
Package/Case
  • Enclosed Metal
Dimension: Length
  • 186 mm
Dimension: Width
  • 100.5 mm
Dimension: Height
  • 32 mm
Weight
  • 750 g
Label
  • FCC
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Features
  • Output Voltage Selectable
  • Peak Power
  • Remote Function
Operating conditions
MTBF
  • 84,000 h
Operating expectation
  • 30,000 h
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 70 °C
Input
Nominal input voltage
  • 12 V
Input voltage min. DC
  • 10 V
Input voltage max. DC
  • 16.5 V
Efficiency
  • 91 %
No load power, less than
  • 1.5 W
Connection type, input
  • Connector
Shutdown at deeply discharged battery
Alarm at deeply discharged battery
Output
Output Power
  • 400 W
Output voltage
  • 230 V
Output voltage tolerance
  • -3.3 %
Selectable AC output voltages (V)
  • 200; 220; 230; 240
Overload protection
Short-circuit protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • Connector
Output frequency (Hz)
  • 50; 60
Safety/Certifications
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 1,500 V