NTS-300-224EU
MEAN WELL DC/AC inverter true Sine 230V 300W
NTS-300-224EU
Manufacturer Part No.
NTS-300-224EU
Schukat Part No.
NTS-300-224EU
Manufacturer
11 Pcs. in stock
Output voltage
230 V
Output Power
300 W
Input voltage min. DC
20 V
Input voltage max. DC
33 V
Dimension: Length
  • 210 mm
Dimension: Width
  • 130 mm
Dimension: Height
  • 55 mm
Operating Temperature Min.
  • -25 °C
Operating Temperature Max.
  • 65 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 70 °C
Input
Nominal input voltage
  • 24 V
Input voltage min. DC
  • 20 V
Input voltage max. DC
  • 33 V
Efficiency
  • 93 %
Output Power
  • 300 W
Output voltage
  • 230 V
Output voltage tolerance
  • -3.3 %
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 1,500 V