NLDD-700HW
MEAN WELL DC/DC LED driver 0,7 A 6 V 52 V PWM Analog Control Voltage
NLDD-700HWNLDD-700HWNLDD-700HW
Manufacturer Part No.
NLDD-700HW
Schukat Part No.
NLDD-700HW
Manufacturer
7 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 15 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Output current
0.700 A
Output Voltage Min.
6 V
Output Voltage Max.
52 V
Interfaces
Analog Control Voltage
PWM
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • NLDD-H
Product group
  • L9211
Application
  • Lighting
Operating mode
  • buck
Package/Case
  • Enclosed
Dimension: Length
  • 32.1 mm
Dimension: Width
  • 20.5 mm
Dimension: Height
  • 12.5 mm
Weight
  • 18 g
Dimmable
Interfaces
  • Analog Control Voltage
  • PWM
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Features
  • Remote Function
Operating conditions
MTBF
  • 1,000,000 h
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 50 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Input
Input voltage min. DC
  • 10 V
Input voltage max. DC
  • 56 V
Efficiency
  • 96 %
Connection type, input
  • Strand
Cable length, input
  • 10 cm
Output
Output Voltage Min.
  • 6 V
Output Voltage Max.
  • 52 V
Ripple & Noise
  • 200 mVp-p
Output current
  • 0.700 A
Output current tolerance
  • -5.5 %