NLDD-1400HW
MEAN WELL DC/DC LED driver 1,4 A 6 V 46 V PWM Analog Control Voltage
NLDD-1400HWNLDD-1400HWNLDD-1400HW
Manufacturer Part No.
NLDD-1400HW
Schukat Part No.
NLDD-1400HW
Next Stock Receipt
Week 33/2026
4 Pcs.
Output current
1.400 A
Output Voltage Min.
6 V
Output Voltage Max.
46 V
Dimension: Length
  • 32.1 mm
Dimension: Width
  • 20.5 mm
Dimension: Height
  • 12.5 mm
Weight
  • 18 g
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 50 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Input
Input voltage min. DC
  • 10 V
Input voltage max. DC
  • 56 V
Efficiency
  • 95 %
Connection type, input
  • Strand
Cable length, input
  • 10 cm
Output
Output Voltage Min.
  • 6 V
Output Voltage Max.
  • 46 V
Output current
  • 1.400 A
Output current tolerance
  • -5.5 %