NCP-3200-24
MEAN WELL AC/DC industrial power supply unit Rack-Module 3.192W 24V 133A PM-Bus
NCP-3200-24
Manufacturer Part No.
NCP-3200-24
Schukat Part No.
NCP-3200-24
Manufacturer
5 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 4 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Package/Case
Rack-Module
Output Power
3,192 W
Output voltage
24 V
Output current
133.000 A
Efficiency
93.5 %
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • NCP-3200
Product group
  • L2610
Application
  • ITE
  • Industry
Package/Case
  • Rack-Module
Dimension: Length
  • 325.8 mm
Dimension: Width
  • 107 mm
Dimension: Height
  • 41 mm
Weight
  • 2,300 g
Interfaces
  • PM-Bus
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Product description
  • NCP-3200 is a 3.2KW dual-purpose(Switching Power Supply & Charger) rack-mounted AC/DC power supply with 1U low profile design and high power density up to 37W/inch. This series operates at 90~264VAC input voltage and offers the models with the DC output mostly demanded by the industry. Each model is cooled by the built-in DC fan with fan speed control and working for the temperature up to 70°C. NCP-3200 provides vast design flexibility by equipping with PMBus and CANbus, two international communication protocols which can be selected for industrial control and power supply control, and can also be used directly with intelligent controller CMU2. Active current sharing up to 10 rack shelves (DHP-1UT-B) and the maximum power supply that can be connected in parallel is 40 units, remote ON/OFF control, auxiliary power, alarm signal, and others.
Features
  • AC-OK Signal
  • AUX Power Supply
  • DC compatible
  • DC-OK-Signal
  • Hot Swap Capable
  • Parallel Function
  • Programmable Output Current
  • Programmable Output Voltage
  • Remote Function
  • Remote Sense
Application note
  • These power supply units are intended for installation in terminal equipment.
Operating conditions
MTBF
  • 45,800 h
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Input
Mains connection/phases
  • I
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input voltage min. DC
  • 127 V
Input voltage max. DC
  • 400 V
Input current
  • 17 A
Efficiency
  • 93.5 %
Leakage current, max.
  • 2 mA
Inrush current, max.
  • 55 A
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.97
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 3,192 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -1.1 %
Ripple & Noise
  • 300 mVp-p
Output current
  • 133.000 A
Overload protection
Type of overload protection
  • Constant Current Limitting With Delay Shutdown
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • Screw Terminal
Safety/Certifications
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V
Isolation voltage I/P-FG
  • 2,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 1,500 V