MSP-200-12
MEAN WELL AC/DC industrial power supply unit Enclosed Metal 200,4W 12V 16,7A MOOP
MSP-200-12MSP-200-12MSP-200-12
Manufacturer Part No.
MSP-200-12
Schukat Part No.
MSP-200-12
Manufacturer
30 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 18 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Package/Case
Enclosed Metal
Output Power
200.4 W
Output voltage
12 V
Output current
16.700 A
Efficiency
88 %
Medical protection classification
MOOP
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • MSP-200
Product group
  • L2108
Application
  • Medical
Package/Case
  • Enclosed Metal
Dimension: Length
  • 199 mm
Dimension: Width
  • 98 mm
Dimension: Height
  • 38 mm
Weight
  • 770 g
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Features
  • AUX Power Supply
  • Adjustable Output Voltage
  • DC compatible
  • Fan Free
  • Remote Function
  • Remote Sense
Operating conditions
MTBF
  • 209,400 h
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Input
Mains connection/phases
  • I
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 85 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input voltage min. DC
  • 120 V
Input voltage max. DC
  • 370 V
Input current
  • 1.1 A
Efficiency
  • 88 %
No load power, less than
  • 0.5 W
Leakage current, max.
  • 0.3 mA
Inrush current, max.
  • 70 A
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.95
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 200.4 W
Output voltage
  • 12 V
Output voltage tolerance
  • -1.1 %
Ripple & Noise
  • 120 mVp-p
Output current
  • 16.700 A
Overload protection
Type of overload protection
  • Constant Current Limitting
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • Screw Terminal
Safety/Certifications
Protection class
  • I
Isolation voltage I/P-O/P
  • 4,000 V
Isolation voltage I/P-FG
  • 2,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 500 V