LRS-150-12
MEAN WELL AC/DC industrial power supply unit Enclosed Metal 150W 12V 12,5A
LRS-150-12LRS-150-12LRS-150-12
TOP
Manufacturer Part No.
LRS-150-12
Schukat Part No.
LRS-150-12
Manufacturer
2.041 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 28/2026
1.020 Pcs.
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 30 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Package/Case
Enclosed Metal
Output Power
150 W
Output voltage
12 V
Output current
12.500 A
Efficiency
87.5 %
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • LRS-150
Product group
  • L1197
Application
  • Household
  • ITE
  • Industry
Package/Case
  • Enclosed Metal
Dimension: Length
  • 159 mm
Dimension: Width
  • 97 mm
Dimension: Height
  • 30 mm
Weight
  • 480 g
Label
  • TÜV
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Features
  • Adjustable Output Voltage
  • DC compatible
Operating conditions
MTBF
  • 601,000 h
Operating expectation
  • 30,000 h
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Input
Mains connection/phases
  • I
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 170 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input voltage min. DC
  • 240 V
Input voltage max. DC
  • 370 V
Input current
  • 1.7 A
Efficiency
  • 87.5 %
No load power, less than
  • 0.5 W
Leakage current, max.
  • 0.75 mA
Inrush current, max.
  • 60 A
Power factor correction (PFC)
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 150 W
Output voltage
  • 12 V
Output voltage tolerance
  • -1.1 %
Ripple & Noise
  • 150 mVp-p
Output current
  • 12.500 A
Overload protection
Type of overload protection
  • Hiccup
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • Screw Terminal
Safety/Certifications
Protection class
  • I
Isolation voltage I/P-O/P
  • 4,000 V
Isolation voltage I/P-FG
  • 2,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 1,250 V