LDD-1000L
MEAN WELL DC/DC LED driver 1,000 A 2 V 30 V Analog Control Voltage PWM
LDD-1000LLDD-1000LLDD-1000L
TOP
Manufacturer Part No.
LDD-1000L
Schukat Part No.
LDD-1000L
Manufacturer
1.017 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 25/2026
1.428 Pcs.
Planned delivery time
Ø 19 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Output current
1.000 A
Output Voltage Min.
2 V
Output Voltage Max.
30 V
Interfaces
Analog Control Voltage
PWM
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • LDD-L
Product group
  • L9212
Application
  • Lighting
Operating mode
  • buck
Package/Case
  • Enclosed
Dimension: Length
  • 22.6 mm
Dimension: Width
  • 9.9 mm
Dimension: Height
  • 8.9 mm
Packaging
  • Tube
Weight
  • 15.6 g
Dimmable
Interfaces
  • Analog Control Voltage
  • PWM
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Features
  • Remote Function
Operating conditions
MTBF
  • 1,000,000 h
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Input
Input voltage min. DC
  • 6 V
Input voltage max. DC
  • 36 V
Efficiency
  • 95 %
Connection type, input
  • THT
Output
Output Voltage Min.
  • 2 V
Output Voltage Max.
  • 30 V
Ripple & Noise
  • 1,500 mVp-p
Output current
  • 1.000 A
Output current tolerance
  • -5.5 %
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • THT
Capacitive load, max.
  • 2.2 µF