HLG-60H-24AB
MEAN WELL AC/DC LED power supply unit CV/CC 60W 24V 2,500A IP65 1-10 Volt PWM Resistiv
HLG-60H-24ABHLG-60H-24ABHLG-60H-24AB
Manufacturer Part No.
HLG-60H-24AB
Schukat Part No.
HLG-60H-24AB
Manufacturer
75 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 20 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Operating mode
CV/CC
Output Power
60 W
Output voltage
24 V
Output current
2.500 A
Protection Class IP
IP65
Interfaces
1-10 Volt
PWM
Resistiv
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • HLG-60H
Product group
  • L4035
Application
  • Lighting
Operating mode
  • CV/CC
Package/Case
  • Enclosed Metal
Dimension: Length
  • 171 mm
Dimension: Width
  • 61.5 mm
Dimension: Height
  • 36.8 mm
Weight
  • 730 g
Label
  • TÜV; SELV; MM-Zeichen
Dimmable
Interfaces
  • 1-10 Volt
  • PWM
  • Resistiv
Manufacturer's warranty (years)
  • 7
Features
  • Adjustable Output Current
  • Adjustable Output Voltage
  • DC compatible
  • Independent Control Gear
Operating conditions
MTBF
  • 338,000 h
Operating expectation
  • 62,000 h
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 80 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 305 V
Input voltage min. DC
  • 127 V
Input voltage max. DC
  • 431 V
Input current
  • 0.32 A
Efficiency
  • 89.5 %
Power consumption in standby mode (PSB), less than
  • 0.5 W
Leakage current, max.
  • 0.75 mA
Inrush current, max.
  • 55 A
Max. number on B16 circuit breaker
  • 9
Max. number on C16 circuit breaker
  • 16
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.95
Connection type, input
  • Strand
Cable length, input
  • 30 cm
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 60 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -1.1 %
Ripple & Noise
  • 150 mVp-p
Selectable output current
Output current
  • 2.500 A
Overload protection
Type of overload protection
  • Constant Current Limitting
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • Strand
Cable length, output
  • 30 cm
Safety/Certifications
Protection class
  • I
Protection Class IP
  • IP65
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,750 V
Isolation voltage I/P-FG
  • 2,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 1,500 V