HEP-2300-55WCAN
MEAN WELL AC/DC industrial power supply unit Enclosed Metal 2.304W 55V 48A CAN-Bus
HEP-2300-55WCANHEP-2300-55WCAN
Manufacturer Part No.
HEP-2300-55WCAN
Schukat Part No.
HEP-2300-55WCAN
Manufacturer
2 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 13 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 30 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Package/Case
Enclosed Metal
Output Power
2,304 W
Output voltage
55 V
Output current
48.000 A
Efficiency
95.5 %
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • HEP-2300
Product group
  • L2581
Application
  • ITE
  • Industry
Package/Case
  • Enclosed Metal
Dimension: Length
  • 375 mm
Dimension: Width
  • 280 mm
Dimension: Height
  • 88 mm
Weight
  • 12,500 g
Label
  • TÜV
Interfaces
  • CAN-Bus
Manufacturer's warranty (years)
  • 6
Features
  • DC compatible
Operating conditions
MTBF
  • 44,800 h
Operating expectation
  • 55,000 h
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Input
Mains connection/phases
  • I
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 305 V
Input voltage min. DC
  • 250 V
Input voltage max. DC
  • 431 V
Input current
  • 11 A
Efficiency
  • 95.5 %
Leakage current, max.
  • 1.8 mA
Inrush current, max.
  • 60 A
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.95
Connection type, input
  • Strand
Cable length, input
  • 30 cm
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 2,304 W
Output voltage
  • 55 V
Output voltage tolerance
  • -1.1 %
Ripple & Noise
  • 480 mVp-p
Output current
  • 48.000 A
Overload protection
Type of overload protection
  • Constant Current Limitting
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • Strand
Cable length, output
  • 30 cm
Safety/Certifications
Protection class
  • I
Protection Class IP
  • IP67
Isolation voltage I/P-O/P
  • 6,000 V
Isolation voltage I/P-FG
  • 4,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 4,000 V