HEP-1000-48CAN
MEAN WELL AC/DC industrial power supply unit Enclosed Metal 1.008W 48V 21,00A CAN-Bus
HEP-1000-48CANHEP-1000-48CANHEP-1000-48CAN
Manufacturer Part No.
HEP-1000-48CAN
Schukat Part No.
HEP-1000-48CAN
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Output Power
1,008 W
Output voltage
48 V
Output current
21.000 A
Efficiency
96 %
Product group
  • L2497
Dimension: Length
  • 310 mm
Dimension: Width
  • 144 mm
Dimension: Height
  • 48.5 mm
Weight
  • 4,000 g
Label
  • TÜV
Interfaces
  • CAN-Bus
Product description
  • The HEP-1000 is a 1000W AC/DC power supply and battery charger that is distinguished by its outstanding ability to operate in extremely humid, dusty, oily, and high-vibration environments. The entire series is housed in an aluminum enclosure and fully encapsulated with thermally conductive silicone. With an AC input voltage range of 90–305 VAC, the entire series offers DC output voltages of 24 V, 48 V, and 100 V. In addition to high efficiency of up to 96%, the entire series operates from –40°C to 70°C using natural convection without a fan. The HEP-1000 features comprehensive protection functions and 10G vibration resistance; it complies with international safety standards such as TUV EN62368-1 and UL62368-1, and the design meets the requirements of EN61558-1 and EN60335-1. The HEP-1000 series serves as a high-performance power supply solution for various industrial power supply and charger applications.
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 305 V
Input voltage min. DC
  • 250 V
Input voltage max. DC
  • 431 V
Input current
  • 5.3 A
Efficiency
  • 96 %
Leakage current, max.
  • 0.75 mA
Inrush current, max.
  • 40 A
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output Power
  • 1,008 W
Output voltage
  • 48 V
Output voltage tolerance
  • -1.1 %
Ripple & Noise
  • 250 mVp-p
Output current
  • 21.000 A
Connection type, output
  • Screw Terminal
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V
Isolation voltage I/P-FG
  • 2,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 1,250 V