HEP-1000-24CAN
MEAN WELL AC/DC industrial power supply unit Enclosed Metal 1.008W 24V 42,00A CAN-Bus
HEP-1000-24CANHEP-1000-24CANHEP-1000-24CAN
Manufacturer Part No.
HEP-1000-24CAN
Schukat Part No.
HEP-1000-24CAN
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 4 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Package/Case
Enclosed Metal
Output Power
1,008 W
Output voltage
24 V
Output current
42.000 A
Efficiency
95 %
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • HEP-1000
Product group
  • L2497
Application
  • ITE
  • Industry
Package/Case
  • Enclosed Metal
Dimension: Length
  • 310 mm
Dimension: Width
  • 144 mm
Dimension: Height
  • 48.5 mm
Weight
  • 4,000 g
Label
  • TÜV
Interfaces
  • CAN-Bus
Manufacturer's warranty (years)
  • 6
Product description
  • The HEP-1000 is a 1000W AC/DC power supply and battery charger that is distinguished by its outstanding ability to operate in extremely humid, dusty, oily, and high-vibration environments. The entire series is housed in an aluminum enclosure and fully encapsulated with thermally conductive silicone. With an AC input voltage range of 90–305 VAC, the entire series offers DC output voltages of 24 V, 48 V, and 100 V. In addition to high efficiency of up to 96%, the entire series operates from –40°C to 70°C using natural convection without a fan. The HEP-1000 features comprehensive protection functions and 10G vibration resistance; it complies with international safety standards such as TUV EN62368-1 and UL62368-1, and the design meets the requirements of EN61558-1 and EN60335-1. The HEP-1000 series serves as a high-performance power supply solution for various industrial power supply and charger applications.
Features
  • AUX Power Supply
  • Adjustable Output Voltage
  • DC compatible
  • DC-OK-Signal
  • Fan Free
  • Programmable Output Current
  • Programmable Output Voltage
  • Remote Function
Operating conditions
MTBF
  • 52,320 h
Operating expectation
  • 55,000 h
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains connection/phases
  • I
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 305 V
Input voltage min. DC
  • 250 V
Input voltage max. DC
  • 431 V
Input current
  • 5.3 A
Efficiency
  • 95 %
Leakage current, max.
  • 0.75 mA
Inrush current, max.
  • 40 A
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.95
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 1,008 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -1.1 %
Ripple & Noise
  • 200 mVp-p
Output current
  • 42.000 A
Overload protection
Type of overload protection
  • Constant Current Limitting
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • Screw Terminal
Safety/Certifications
Protection class
  • I
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V
Isolation voltage I/P-FG
  • 2,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 1,250 V