HEP-1000-24
MEAN WELL AC/DC industrial power supply unit Enclosed Metal 1.008W 24V 42,00A
HEP-1000-24HEP-1000-24HEP-1000-24
TOP
Manufacturer Part No.
HEP-1000-24
Schukat Part No.
HEP-1000-24
Manufacturer
2 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 21/2026
8 Pcs.
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Output Power
1,008 W
Output voltage
24 V
Output current
42.000 A
Efficiency
95 %
Dimension: Length
  • 310 mm
Dimension: Width
  • 144 mm
Dimension: Height
  • 48.5 mm
Product description
  • The HEP-1000 is a 1000W AC/DC power supply and battery charger that is distinguished by its outstanding ability to operate in extremely humid, dusty, oily, and high-vibration environments. The entire series is housed in an aluminum enclosure and fully encapsulated with thermally conductive silicone. With an AC input voltage range of 90–305 VAC, the entire series offers DC output voltages of 24 V, 48 V, and 100 V. In addition to high efficiency of up to 96%, the entire series operates from –40°C to 70°C using natural convection without a fan. The HEP-1000 features comprehensive protection functions and 10G vibration resistance; it complies with international safety standards such as TUV EN62368-1 and UL62368-1, and the design meets the requirements of EN61558-1 and EN60335-1. The HEP-1000 series serves as a high-performance power supply solution for various industrial power supply and charger applications.
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 305 V
Input voltage min. DC
  • 250 V
Input voltage max. DC
  • 431 V
Input current
  • 5.3 A
Efficiency
  • 95 %
Leakage current, max.
  • 0.75 mA
Inrush current, max.
  • 40 A
Output Power
  • 1,008 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -1.1 %
Ripple & Noise
  • 200 mVp-p
Output current
  • 42.000 A
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V
Isolation voltage I/P-FG
  • 2,000 V
Isolation voltage O/P-FG
  • 1,250 V