HBG-60-1050
MEAN WELL AC/DC LED power supply unit CC 57,75W 1,050A not dimmable
HBG-60-1050HBG-60-1050HBG-60-1050
Manufacturer Part No.
HBG-60-1050
Schukat Part No.
HBG-60-1050
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 20 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Operating mode
CC
Output Power
57.75 W
Output current
1.050 A
Output Voltage Min.
37 V
Output Voltage Max.
55 V
Interfaces
not dimmable
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • HBG-60
Product group
  • L4030
Application
  • Lighting
Operating mode
  • CC
Package/Case
  • Enclosed Plastic
Dimension: Height
  • 60.5 mm
Weight
  • 500 g
Label
  • SELV
Dimmable
Interfaces
  • not dimmable
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Features
  • Independent Control Gear
Operating conditions
MTBF
  • 452,000 h
Operating expectation
  • 50,000 h
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 80 °C
Input
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 295 V
Input voltage min. DC
  • 127 V
Input voltage max. DC
  • 417 V
Input current
  • 0.4 A
Efficiency
  • 90 %
Leakage current, max.
  • 0.75 mA
Inrush current, max.
  • 45 A
Max. number on B16 circuit breaker
  • 28
Max. number on C16 circuit breaker
  • 32
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.95
Connection type, input
  • Strand
Cable length, input
  • 30 cm
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 57.75 W
Output Voltage Min.
  • 37 V
Output Voltage Max.
  • 55 V
Ripple & Noise
  • 5,000 mVp-p
Selectable output current
Output current
  • 1.050 A
Output current tolerance
  • -5.5 %
Overload protection
Type of overload protection
  • Hiccup
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • Strand
Cable length, output
  • 20 cm
Safety/Certifications
Protection class
  • II
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,750 V