ERDN40-24
MEAN WELL Redundancy module Enclosed Metal 40A
ERDN40-24ERDN40-24ERDN40-24
Manufacturer Part No.
ERDN40-24
Schukat Part No.
ERDN40-24
Manufacturer
25 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 45 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Redundancy module
Output current
40.000 A
Package/Case
Enclosed Metal
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • ERDN40
Product group
  • L9945
Type
  • Redundancy module
Package/Case
  • Enclosed Metal
Dimension: Width
  • 97 mm
Dimension: Height
  • 36 mm
Dimension: Depth
  • 99 mm
Weight
  • 276 g
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Features
  • DC-OK-Signal
  • Peak Power
Input
Input voltage min. DC
  • 19 V
Input voltage max. DC
  • 29 V
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Output current
  • 40.000 A