DRDN20-12
MEAN WELL Redundancy module DIN Rail 20A
DRDN20-12DRDN20-12DRDN20-12
Manufacturer Part No.
DRDN20-12
Schukat Part No.
DRDN20-12
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 22/2026
18 Pcs.
Planned delivery time
Ø 7 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 28 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Redundancy module
Output current
20.000 A
Package/Case
DIN Rail
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • DRDN20
Product group
  • L9941
Type
  • Redundancy module
Package/Case
  • DIN Rail
Dimension: Width
  • 32 mm
Dimension: Height
  • 125.2 mm
Dimension: Depth
  • 102 mm
Weight
  • 350 g
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Features
  • DC-OK-Signal
  • Peak Power
Input
Input voltage min. DC
  • 9 V
Input voltage max. DC
  • 14 V
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Output current
  • 20.000 A