DBUF40-24
MEAN WELL Buffer module DIN Rail 40A
DBUF40-24DBUF40-24DBUF40-24
Manufacturer Part No.
DBUF40-24
Schukat Part No.
DBUF40-24
Manufacturer
266 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 12 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Buffer module
Output current
40.000 A
Package/Case
DIN Rail
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • DBUF40
Product group
  • L9958
Type
  • Buffer module
Package/Case
  • DIN Rail
Dimension: Width
  • 63 mm
Dimension: Height
  • 125.2 mm
Dimension: Depth
  • 114.9 mm
Weight
  • 1,062 g
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Features
  • Parallel Function
Application note
  • Buffer time 350 ms at 40 A.
Input
Input voltage min. DC
  • 23 V
Input voltage max. DC
  • 30 V
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Output current
  • 40.000 A