DBUF20-24
MEAN WELL Buffer module DIN Rail 20A
DBUF20-24DBUF20-24DBUF20-24
Manufacturer Part No.
DBUF20-24
Schukat Part No.
DBUF20-24
Manufacturer
203 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 30/2026
120 Pcs.
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 12 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Buffer module
Output current
20.000 A
Package/Case
DIN Rail
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • DBUF20
Product group
  • L9956
Type
  • Buffer module
Package/Case
  • DIN Rail
Dimension: Width
  • 63 mm
Dimension: Height
  • 125.2 mm
Dimension: Depth
  • 114.9 mm
Weight
  • 1,620 g
Manufacturer's warranty (years)
  • 3
Application note
  • Buffer time 350 ms at 20 A.
Input
Input voltage min. DC
  • 23 V
Input voltage max. DC
  • 30 V
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Output current
  • 20.000 A