CU25003T-009
NEW
Manufacturer Part No.
CU25003T-009
Schukat Part No.
CU25003T-009
Dimension: Length
121 mm
Design
8xM5 + 1xM8
Alternative Part Number
  • PGG4CU25003T-009
Product description
  • Characterised by excellent conductivity, corrosion resistance, structural stability, easy installation and maintenance, and a wide range of sizes and specifications, it ensures the safe operation of equipment and system stability. Its function is to dissipate the current in the system into the ground via earthing devices, reducing leakage current and contact voltage to ensure user safety. The maximum current carrying capacity of the product is 250A for the double-row type, with the material made of tinned red copper and the fixing seat material made of PA66, all of which comply with ROHS environmental requirements. Manufactured in Taiwan, it can be used in factory equipment, building construction, commercial applications, transportation, energy systems and much more.
Dimension: Length
  • 121 mm
Dimension: Width
  • 25 mm
Dimension: Height
  • 3 mm
Weight
  • 108 g
Design
  • 8xM5 + 1xM8
Strombelastbarkeit
  • 250 A
  • 250 A