CU25003T-005
NEW
Manufacturer Part No.
CU25003T-005
Schukat Part No.
CU25003T-005
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 35/2026
20 Pcs.
Planned delivery time
Ø 19 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
CU25003T
Type
busbar
Dimension: Length
91 mm
Design
4xM5 + 1xM8
Material
Copper
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • CU25003T
Alternative Part Number
  • PGG4CU25003T-005
Type
  • busbar
Product group
  • L9996
Product description
  • Characterised by excellent conductivity, corrosion resistance, structural stability, easy installation and maintenance, and a wide range of sizes and specifications, it ensures the safe operation of equipment and system stability. Its function is to dissipate the current in the system into the ground via earthing devices, reducing leakage current and contact voltage to ensure user safety. The maximum current carrying capacity of the product is 250A for the double-row type, with the material made of tinned red copper and the fixing seat material made of PA66, all of which comply with ROHS environmental requirements. Manufactured in Taiwan, it can be used in factory equipment, building construction, commercial applications, transportation, energy systems and much more.
Features
  • - Grounding/equipotential bonding bar
    - Excellent conductive material and corrosion-resistant surface
    - Various sizes and specifications meet different installation applications and requirements
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 91 mm
Dimension: Width
  • 25 mm
Dimension: Height
  • 3 mm
Weight
  • 80 g
Technical Features
Assembly Type
  • Screw mounting
Design
  • 4xM5 + 1xM8
Strombelastbarkeit
  • 250 A
  • 250 A