A302-300-F3
MEAN WELL DC/AC inverter modified Sine 230V 300,0W
A302-300-F3A302-300-F3
Manufacturer Part No.
A302-300-F3
Schukat Part No.
A302-300-F3
Manufacturer
15 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 16 Pcs.
Output voltage
230 V
Output Power
300 W
Input voltage min. DC
21 V
Input voltage max. DC
30 V
Series
  • A302-300
Product group
  • L9722
Dimension: Length
  • 165 mm
Dimension: Width
  • 88 mm
Dimension: Height
  • 74 mm
Weight
  • 1,100 g
MTBF
  • 200,000 h
Operating Temperature Min.
  • 0 °C
Operating Temperature Max.
  • 30 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 70 °C
Input
Nominal input voltage
  • 24 V
Input voltage min. DC
  • 21 V
Input voltage max. DC
  • 30 V
Efficiency
  • 85 %
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output Power
  • 300 W
Output voltage
  • 230 V
Output voltage tolerance
  • -10.1 %
Output frequency tolerance
  • -1.1 %