A301-600-F3
MEAN WELL DC/AC inverter modified Sine 230V 600,0W
A301-600-F3A301-600-F3
Manufacturer Part No.
A301-600-F3
Schukat Part No.
A301-600-F3
Manufacturer
2 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 28/2026
8 Pcs.
Planned delivery time
Ø 12 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 8 Pcs.
Output voltage
230 V
Output Power
600 W
Input voltage min. DC
10 V
Input voltage max. DC
15 V
Series
  • A301-600
Product group
  • L9724
Dimension: Length
  • 210 mm
Dimension: Width
  • 173 mm
Dimension: Height
  • 65 mm
Weight
  • 2,100 g
MTBF
  • 100,000 h
Operating Temperature Min.
  • 0 °C
Operating Temperature Max.
  • 30 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 70 °C
Input
Nominal input voltage
  • 12 V
Input voltage min. DC
  • 10 V
Input voltage max. DC
  • 15 V
Efficiency
  • 82 %
Connection type, input
  • Strand
Cable length, input
  • 90 cm
Output Power
  • 600 W
Output voltage
  • 230 V
Output voltage tolerance
  • -10.1 %
Output frequency tolerance
  • -1.1 %