A301-100-F3
MEAN WELL DC/AC inverter modified Sine 230V 100,0W
A301-100-F3A301-100-F3
Manufacturer Part No.
A301-100-F3
Schukat Part No.
A301-100-F3
Manufacturer
3 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 21/2026
5 Pcs.
Planned delivery time
Ø 12 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 30 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Output voltage
230 V
Output Power
100 W
Operating mode
modified Sine
Input voltage min. DC
10 V
Input voltage max. DC
15 V
Manufacturer
  • MEAN WELL
Series
  • A301-100
Product group
  • L9714
Application
  • ITE
  • Industry
Operating mode
  • modified Sine
Package/Case
  • Enclosed Metal
Dimension: Length
  • 170 mm
Dimension: Width
  • 60 mm
Dimension: Height
  • 65 mm
Weight
  • 550 g
Manufacturer's warranty (years)
  • 1
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • 0 °C
Operating Temperature Max.
  • 30 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 70 °C
Input
Nominal input voltage
  • 12 V
Input voltage min. DC
  • 10 V
Input voltage max. DC
  • 15 V
Efficiency
  • 90 %
Connection type, input
  • Cigarette Lighter Plug
Cable length, input
  • 65 cm
Shutdown at deeply discharged battery
Alarm at deeply discharged battery
Output
Output Power
  • 100 W
Output voltage
  • 230 V
Output voltage tolerance
  • -10.1 %
Overload protection
Short-circuit protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • EU Typ F
Output frequency (Hz)
  • 50
Output frequency tolerance
  • -1.1 %