T350A335M016AT7301
Kemet THT Pearl tantalum capacitor T350 radial 16V 3,3µF RM2,54mm
CTUF003.3D-GURTCTUF003.3D-GURTCTUF003.3D-GURTCTUF003.3D-GURT
Manufacturer Part No.
T350A335M016AT7301
Schukat Part No.
CTUF003.3D-GURT
Manufacturer
400 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Pearl tantalum capacitor
Capacity
3,3 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±20
Rated voltage DC
16 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
2.54 mm
Manufacturer
  • Kemet
Type
  • Pearl tantalum capacitor
Series
  • T350
Product group
  • C6140
Housing
  • radial
Applications
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • strapped
Connections
  • 2Pin
Labelling
  • Capacity (EIA code), manufacturer's logo, polarity strip, voltage
Features
  • • UltraDip II tantalum capacitors with orange coating
    • Self-extinguishing package
    • Resistant to shock and vibration
    • Low DC leakage
    • Low ESR
    • Low impedance
    • Excellent temperature stability
    • Radial leads
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 4.5 mm
Dimension: Height
  • 7.1 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 3,3 µF
  • 3.3
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±20
Loss factor tan δ
  • 5,00 %
Leakage current
  • 0.5 µA
Rated voltage DC
  • 16 V
Operating voltage, reduced
  • 10 V